Rojava’da Genç kadın Kültür ve Spor festivali yapıldı

Genç Kadın Spor Festivali renkli etkinliklerle gerçekleştirildi. Şehit Heysem Kiço Stadı’nda düzenlenen festival, Cizire Kantonu Gençlik Konseyi ve Spor Birliği tarafından organize edildi.

QAMIŞLO

QAM-FESTIVALA-SPORE-YA-JINEN-CIWAN11

Genç Kadın Spor Festivali renkli etkinliklerle gerçekleştirildi. Şehit Heysem Kiço Stadı’nda düzenlenen festival, Cizire Kantonu Gençlik Konseyi ve Spor Birliği tarafından organize edildi.

“Özgür Kadın, Demokratik Toplum İnşasının Temelidir” sloganıyla düzenlenen festivalde Cizre Kantonu Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Heyfa Erebo, Cizre Kantonu Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Ebdilkerim Saruxan, Maliye Konseyi Eşbaşkanı Remziye Mihemed, Cizre Kantonu Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rêzan Gulo yer aldı.

Festivalde, Hazırlık Komitesi adına Gençlik Konseyi Eşbaşkanı Hemrîn Elî ve Kongreya Star adına Henîfe Mihemed konuşma yaptı. Konuşmanın başında Şengal’de saflarda direnen kadınlar selamlandı.

Konuşmalarda kadınların yaşamın tüm alanlarında öncülük ettiği ve önemli rol oynadıkları belirtildi, kadın ve gençliğin devrimin coşkusu olduğu, hep güzel ve mutlu günler getirecekleri vurgulandı.

Konuşmaların ardından oyunlar, yarışmalar düzenlendi. Mihemed Şexo Kültür ve Sanat Merkezi tarafından Suriyeli kadınların göç sırasında yaşadıklarını işleyen ‘Ez ê herim mal’ tiyatro oyunu oynandı.

Ardından karate, tekvando, aerobik ve hulahop grupları izleyicilerin karşısında çıktı. Grupların gösterisinden sonra Koma Sakîne, söylediği şarkılarıyla gelenleri coşturdu.

Festivalin sonunda katılımcılara hediyeler ve plaketler dağıtıldı.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s